Alergologia

Katar, swędzenie i pieczenie oczu a może wysypka to prawdopodobnie objawy alergii nasilające się często wiosną, ale też utrzymujące się przez cały rok. Warto w przypadku zaobserwowania tych dolegliwości skorzystać z wizyty u lekarza alergologa oraz wykonać testy alergologiczne. Choroby wywołane przez alergeny mogą utrudnić nam codzienne funkcjonowanie, jak i prowadzić do dużo poważniejszych chorób. Teraz w łatwy sposób zapiszesz się u nas do alergologa oraz podczas tylko jednej wizyty wykonasz pełny panel testów alergologicznych.   

Tykająca bomba alergiczna – dlaczego warto robić testy alergologiczne.

Jeśli ciągle masz katar (a nie jesteś przeziębiony), duszności, jesteś osłabiony, masz wysypkę – możesz być alergikiem. Alergia to niewłaściwa odpowiedź tkanek na docierający do organizmu czynnik. Wymienione przeze mnie czynniki to formy obrony organizmu tymi czynnikami. Początkowo objawy mogą być delikatne, możemy mylić je z szeregiem innych dolegliwości albo zwyczajnie ignorować, jednak nieleczona alergia będzie się niestety nasilać

Testy alergologiczne

Jeżeli podejrzewamy, że któreś z towarzyszących nam objawów może mieć podłoże alergologiczne należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli nasze przypuszczenie potwierdzą się w wywiadzie lekarskim to dostaniemy skierowanie do alergologa. Alergolog w oparciu o rozmowę z nami może wytypować możliwe przyczyny złego samopoczucia, a więc alergeny, na które potencjalnie możemy być uczuleni. Podczas tej rozmowy należy zawiadomić lekarza, jakie leki przyjmujemy. Lekarz na tej podstawie ustali rodzaj testów, jakim zostaniemy poddani.

Mogą to być:
• testy skórne – lekarz umieszcza na powierzchni skóry niewielką ilość alergenu, a później przebija ją; pojawiające się w tym obszarze zaczerwienienie będzie świadczyło o alergii
• testy z krwi – sprawdza się, czy w organizmie są swoiste przeciwciała IGE dla danego alergenu
• testy prowokacyjne – doprowadzenie do bezpośredniego kontaktu z alergenem poprzez aplikację go w niewielkiej dawce

Jeśli testy wykażą obecność alergii to lekarz w razie nasilenia objawów dopasuje leczenie farmakologiczne. Polega ono wyłącznie na osłabianiu objawów, nie na całkowitym wyleczeniu, ponieważ jest to niemożliwe. Leczenie alergii pokarmowej polega w głównej mierze na diecie eliminacyjnej. Jeśli objawy alergii są bardzo uciążliwe lekarz może skierować nas na odczulanie, czyli zmniejszanie wrażliwości organizmu na konkretny alergen.

Cechy testu:

Jedno ukłucie

aż 40 alergenów

Mała ilość surowicy niezbędna do badania

(zaledwie 120 µ)

Idealna dla dzieci

Czas wykonania badania

35 minut

Możliwość podjęcia szybkiej reakcji na alergię

Przeznaczony dla osób w każdym wieku

Nie wymaga odstawienia leków przeciwhistaminowych

Reakcja na każdy z alergenów w trzech powtórzeniach

Alergen nie jest wprowadzany do organizmu

Może być stosowny u kobiet w ciąży

Dlaczego należy wykonać testy alergologiczne?

Nieleczona alergia ma znaczący wpływ na komfort życia. Może powodować uporczywy katar, zmiany skórne, a w przypadku alergii pokarmowych – reakcje układu pokarmowego. Nieleczona alergia może prowadzić do astmy, a nawet zagrożenia życia (w przypadku wstrząsu anafilaktycznego). Trzeba poznać czynnik, który negatywnie wpływa na nasz organizm, aby w miarę możliwości usunąć go ze swojego otoczenia. Zdarza się, że lekceważymy objawy i uznajemy je za mało istotne. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jesteśmy uczuleni. Jedynym sposobem na sprawdzenie tego są testy alergologiczne. Jeśli okaże się, że nie mamy alergii – to dobrze; jednak jeśli wynik będzie pozytywny można szybko rozpocząć leczenie i dzięki temu sprawić, że skutki alergii będą jak najmniej odczuwalne.

Zarezerwuj wizytę on-line

Wybierz swojego ulubionego lekarza i skorzystaj z kalendarza aby zarezerwować wizytę. Możesz od razu ją opłacić online albo na miejscu w placówce myMed.

Dr n. med. Ewelina Wilińska

Lekarz chorób wewnętrznych, specjalista alergolog. Pracownik Kliniki alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych W CSK MSWiA.

Tytuł

Doktor nauk medycznych

Specjalizacja

W klinice lekarskiej myMed przyjmuje jako lekarz specjalista alergolog oraz wykonuje testy alergologiczne metodą skórną oraz nowoczesną metodą diagnostyczną z krwi.

Rezerwacja online

czerwiec 2022
pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz.
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123

Opłać wizytę bez rezerwacji

Teraz w klinice lekarskiej myMed masz możliwość wykupienia płatnej wizyty u lekarza bez rezerwacji terminu. Szybko i wygodnie zagwarantujesz sobie dostępność wizyty a termin możesz ustalić w terminie późniejszym drogą telefoniczną 573 010 000 lub mailową: rejestracja@mymed.com.pl  

Konsultacja lekarska alergologiczna

200 zł

Badanie spirometrem

70 zł/badanie

Testy alergologiczne

40 alergenów pyłkowych, roztoczowych, pleśniowych, pokarmowych i zwierzęcych

450 zł/panel

Testy skórne

200 zł/pakiet alergenów

Adres Kliniki

ul. Wolność 2,

01-018 Warszawa

Płatności